Wacken Open Air 2016 – zapowiedź!

Wacken Open Air to jeden z największych festiwali muzyki metalowej na świecie, który gromadzi potężny tłum fanów ciężkich brzmień. Około 80 tysięcy ludzi ma okazję zobaczyć ponad 100 zespołów, które prezentują się na sześciu scenach, w ciągu trzech dni trwania festiwalu.

Faster – Harder – Louder to hasło przewodnie tegorocznego Wacken Open Air. Jak co roku bilety na to wydarzenie wyprzedały się w zawrotnym tempie. 75 tysięcy wejściówek sprzedano w zaledwie 23 godziny! I to jeszcze przed ogłoszeniem jakiegokolwiek headlinera! To nie nowość – taka sytuacja ma miejsce już od kilku lat. To podkreśla, jak dużą renomą i zaufaniem fanów cieszy się ten festiwal.

HISTORIA WACKEN

Wacken Open Air odbywa się w małej gminie Wacken na północy Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Mieszka tu niemal 2 tys. bardzo gościnnych i otwartych na przyjezdnych mieszkańców. Spokojną atmosferę miasteczka zakłóca na trzy dni w roku ten niezwykły festiwal, na który ściągają hordy fanów żądnych szybkich, ostrych i głośnych metalowych brzmień.

Pierwsza edycja Wacken Open Air odbyła się w 1990 roku, na której wystąpiło zaledwie 6 miejscowych kapel przy publiczności liczącej tylko 800 słuchaczy. Jednak z każdym rokiem popularność festiwalu rosła, dzięki coraz większej liczbie znanych zespołów. Ilość sprzedanych biletów na niektóre edycje przekraczała 80 tys., a przez teren festiwalu przewija się blisko 250.000 ludzi. O wielkim zainteresowaniu fanów niech świadczy fakt, że w 2015 roku bilety rozeszły się w rekordowym czasie 12-stu godzin.

Na pewno na długo w pamięci pozostanie 26. edycja Wacken Open Air. W 2015 roku uczestników imprezy zaskoczyły ogromne ulewy, które przetoczyły się przez cały teren festiwalu. Mimo to humory publiczności dopisywały.

Obejrzyjcie galerię zdjęć z Wacken Open Air 2015.

 

O FESTIWALU

Podczas Wacken Open Air zespoły grają aż na sześciu scenach na otwartym powietrzu: True Metal Stage, Black Metal Stage, Party Stage oraz Wackinger Stage i Beergarden Stage. Z kolei pod dwoma namiotami znajdują się jeszcze trzy sceny: W.E.T. Stage, the Headbanger’s Stage oraz scena do Wrestlingu i Poetry Slams. Dodatkową scenę można odnaleźć również na Thrash Field.

Festiwal w obecnej formie obsługuje ponad 6 tysięcy osób, to m.in. obsługa techniczna, ochroniarze i wolontariusze czuwający nad przebiegiem imprezy i bezpieczeństwem jego uczestników dosłownie 24 godz./dobę. Ponadto do Wacken przyjeżdża ponad 500 akredytowanych dziennikarzy z kilkudziesięciu krajów świata, często dość egzotycznych.

Wacken Open Air to również dziesiątki kilometrów kabli, instalacje elektryczne, punkty medyczne i sanitarne. Samych TOI TOI jest tu ponad 500. Ale W:O:A to przede wszystkim hektary pól namiotowych i campingowych oraz innej festiwalowej infrastruktury. Dużym udogodnieniem dla osób nieposiadających namiotów czy przyczep campingowych jest też wypożyczalnia namiotów i campingów.

W:O:A Metal Battle

W:O:A Metal Battle to międzynarodowy konkurs dla zespołów, które marzą o występie w Wacken. Konkurs podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy obejmuje eliminacje i finały krajowe. Z kolei drugi etap to Ścisłe Finały odbywające się podczas Wacken Open Air. Nagrodą za zwycięstwo jest profesjonalny kontrakt płytowy i opieka dla zespołu przez organizatora W:O:A.

Ze względu na dużą ilość zgłoszeń i ograniczoną liczbę miejsc do 30 (w 2014r. zgłosiło się 37 krajów) od 2012 roku wprowadzono tzw. „pauzy” w startach. Wskutek losowania w 2014r. przerwa przypadła naszemu krajowi i polskie eliminacje nie zostały zorganizowane. Zgodnie z regulaminem konkursu w dwóch kolejnych latach, Polska nie może pauzować, więc w 2016 roku eliminacje zostaną przeprowadzone.

9. edycja polskich eliminacji do Wacken Open Air odbędzie się 15 maja w Bydgoszczy w klubie Estrada Stagebar. Naszego reprezentanta wybierzemy spośród takich zespołów jak: Animations, Calm Hatchery, Scylla Spirit, ThermiT. Ponadto podczas imprezy, jako gość specjalny, wystąpią: Corruption i The Snuff.

W poprzednich latach na scenach „Wacken Metal Battle” reprezentowali nas: Corruption (edycja 2007), Chainsaw (2008), None (2009), The Sixpounder (2010), Leash Eye (2011), Devil’s Note (2012), Gnida (2013) i Materia (2015).

wacken battle

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Full Metal Cruise organizowane jest na wzór amerykańskiego „70 000 Tons Of Metal” i jest festiwalem muzyki metalowej pływającym po morzu. Statek, na którym organizowane jest przedsięwzięcie zabiera na swój pokład fanów metalu, kilkadziesiąt kapel i tony sprzętu. Sprzęt rozkładany jest na trzech scenach zlokalizowanych na kilku pokładach. Dotychczas impreza zahaczyła o: Hamburg (Niemcy), Southampton (Anglia), Le Havre (Francja), Amsterdam (Holandia).

Czwarta edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 3-8 września 2016 roku i obejmować będzie północną część Europy (Hamburg – Oslo – Kopenhaga – Kilonia). Wystąpią: Bembers, C.O.P. UK, Caliban, Callejon, D-A-D, Der Weg Einer Freiheit, Eric Fish & Friends, Gloryhammer, HÄMATOM, Leaves’ Eyes, Queensrÿche , Saxon, Skyline, The Poodles The Quireboys, Torfrock.

Już teraz wiadomo też, że piąty metalowy rejs wyruszy 20 kwietnia 2017 roku z Majorki i popłynie przez Gibraltar, Malagę i wróci z powrotem na Majorkę. Wystąpią: In Extremo, Kissin’ Dynamite, Phil Campbell’s All Starr Band, Versengold.

Full Metal Mountainwww.full-metal-mountain.com coś dla narciarzy nie tylko o stalowych nogach ale i sercach. Zobaczcie podsumowanie tegorocznej edycji:

WACKEN ONLINE

Metalowy Supermarket – oczywiście możliwości zakupów na festiwalu nie brakuje. Znajduje się tu z pewnością ponad setka stoisk, sklepów, przedstawicielstw największych firm wydawniczych w tym Nuclear Blast, New Rock, EMP, Art Vorx i Metal Borse. Można też zamówić oficjalne artykuły festiwalu zamawiając na stronie organizatora: WACKEN STORE & INFO OFFICE.

Wacken Open Air app – to aplikacja na smart-fony, dzięki której możesz na bieżąco śledzić gdzie i kto gra, mieć pod ręką mapę festiwalu i komplet informacji o występujących artystycznych W:O:A APP.

WACKEN FANMAIL – to miejsce, gdzie możesz założyć sobie elektroniczną skrzynkę pocztową o adresie mailowym zbudowanym wg wzoru: „YourName@wacken.de”.

Wacken Card – cieszące się dużym zainteresowaniem przedpłacone karty kredytowe w systemie Master Card.Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie W:O:A MASTER CARD.

Forum – oczywiście dla zagorzałych fanów jest do dyspozycji forum internetowe.

Wacken-Foundation – to organizacja non-profit wspierająca działalność młodych zespołów hard-rockowych i heavy metalowych. Masz zespół potrzebujesz pomocy KLIKNIJ po szczegóły!

wacken plakat 2016

WACKEN OPEN AIR 2016

27. Wacken Open Air odbędzie się w terminie 4 – 6 sierpnia 2016 (od czwartku do soboty). Na plenerowych scenach zaprezentują się: 1349, 9mm, Alcest, Arch Enemy, Aura Noir, Axel Rudi Pell, Bembers, Benediction, Blechblosn, Bliksem, Blind Guardian, Blue Oyster Cult, Bodhaktan, Bon Scott, Borknagar, Bullet for my Valentine, Bury Tomorrow, Caliban, Callejon, Clutch, Cripper, Dagoba, Deez Nuts, Der Weg Einer Freiheit, Devildriver, Die Krupps, Dorfrocker, DragonForce, Dritte Wahl, Drone, Eat The Turnbuckle, Einherjer, Ektomorf, Eluveitie, Elvenking, Entombed A.D., Equilibrium, Eric Fish and Friends, Eskimo Callboy, Fateful, Finality, Feuerschwanz, Foreigner, Freiwächter, Girlschool, Gloryhammer, Henry Rollins, Hämatom, Ihsahn, Immolation, Insidious Disease, Iron Maiden, Jesus Chrüsler Supercar, John Coffey, Kampfar, King Dude, Krayenzeit, Kylesa, Lamb of God, Legion of the Damned, Loudness, Marduk, Metal Church, Michael Monroe, Ministry, Monstagon, Monuments, Mr. Hurley und die Pulveraffen, Myrkur, Nasty, Negative Approach, Orden Ogan, Orphaned Land, Pampatut, Panzerballett, Parkway Drive, Pyogenesis, Red Fang, Red Hot Chili Pipers, Reliquiae, Saxon, Sebastien, Sector, Serious Black, Serum 114, Snowy Shaw, Steel Panther, Sub Dub Micromachine, Symphony X, Tarja, Testament, The Beards, The Black Dahlia Murder, The Dead Daisies, The Goddamn Gallows, The Haunted, The Other, The Vintage Caravan, Therapy?, Therion, Torfrock, Triptykon, Tsjuder, Tuxedoo, Twisted Sister, Unisonic, Vader, Versengold, Vogelfrey, Watch Out Stampede, While She Sleeps, Whitesnake, Year of the Goat.

Największą gwiazdą na tegorocznym festiwalu Wacken Open Air będzie brytyjski, heavymetalowy zespół Iron Maiden. Muzycy będą promować najnowszy album „The Book of Souls”, który grupa wydała w 2015 roku. Nie zabraknie największych hitów zespołu jak „Hallowed Be Thy Name”, „The Number of the Beast” czy „Fear of the Dark” oraz najnowszych utworów jak „Speed of Light” czy „The Red and the Black”. Scena znowu zadziwiać będzie efektami pirotechnicznymi oraz nowymi wcieleniami Eddiego, czyli maskotki zespołu.

iron
ZAPRASZAMY NA WACKEN OPEN AIR 2016!!